Honlap Ház
Kategória:

Ház

Hirdetés

Ellentétben azzal, amit gondolna, amosógép fiókját rendszeresen tisztítani kell, mert itt halmozódik fel leggyakrabban a szennyeződés, a nedvesség és a mosószer-maradványok. Ennek következtében akár penész is kialakulhat ott. Elmagyarázzuk, hogyan szabadulhat meg hatékonyan és gyorsan ettől a szennyeződéstől, felesleges súrolás nélkül.

Miért ne felejtse el kitakarítani a mosógép fiókját?

Sokan figyelmen kívül hagyják a mosógép fiókjának tisztítási tevékenységét. Ez nagy hiba, mert ennek az elemnek a gondozása számos tényezőre hatással van. Először is, közvetlen hatással van a gépteljesítményére, mert egy piszkos fiókú mosógépnél nagyobb a valószínűsége annak, hogy műszaki problémák lépnek fel, és ennek következtében nem mossa ki a ruháit.

A piszkos és gyakran eltömődött fióknyílások nem megfelelő mosógép teljesítményt eredményeznek. Ez tehát fontos, ha ruháink frissességéről van szó. Ráadásul a tisztátalan fiókban gyakran alakul ki penész. Ez veszélyes az egészségünkre, és allergiás reakciókat, többek között köhögést, szemirritációt, orrfolyást, légszomjat vagy kiütéseketokozhat. Ezért a ruhák mosása ilyen mosógépben nemcsak hatástalan, hanem egészségtelen is.

Hogyan szokták tisztítani a mosógép fiókját?

A mosógépfiók tisztításának leggyakoribb módja a meleg víz és az ecet keverése. Fogkefével és vattapamaccsal a fiók minden zugát ki lehet tisztítani.

Bár ez egy megtévesztően egyszerű módszer, a kívánt hatás eléréséhez azonban sok időt kell a tisztítással töltenie, alaposan át kell súrolnia a fiókot. Ez a folyamat akár több órát is igénybe vehet.

Hogyan lehet gyorsan és hatékonyan megtisztítani a mosógép fiókját?

Szerencsére van egy másik módszer is, hogy a mosógépfiók tisztítása ne legyen ennyire időigényes. Csak egy egyszerű trükkre van szükség , és egy pillanat alatt visszaadhatjuk mosógépünk fényét, felesleges súrolás nélkül.

Mindössze egy puha mosogatószivacsra és ecetre lesz szükségünk . A tiszta és nem használt mosott ruhákat a fiók rekeszeibe tesszük, majd ecetet öntünk rájuk. Használhatunk belőle nagy mennyiséget is, hiszen ebben az esetben jobb több ecetet önteni, mint kevesebbet.

A szivacsokat körülbelül fél órát hagyjuk a rekeszekben. Ennyi idő elteltével a szennyeződéseket sokkal könnyebb lesz eltávolítani. Egyszerűen csak dörzsöljük meg enyhén a felületet, és a szennyeződés magától elkezd lejönni. Végül öblítsük le a fiókot folyó víz alatt, és máris ragyogóan tiszta lesz.

Érdemes a mosógépre is fokozottan vigyázni, és a fiók tisztítása után állítsa a programot magas hőmérsékletre, és ruhák nélkül mossa ki. Ehhez csak adjon egy pohár ecetet a dobba, vagy dobjon bele egy kapszula mosogatószert.

Hirdetés

Gyakori tévhit, hogy a mosó- és mosogatógépek fogyasztják a legtöbb áramot a háztartásban. Valójában az energiaszolgálat tanulmánya szerint egy másik készülék a fő bűnös. Meg fog lepődni, ha megtudja, melyik készülékről van szó.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy otthonukban mely készülékek fogyasztják a legtöbb energiát. Egyes készülékek hatalmas mennyiségű energiát fogyasztanak, és ennek következtében jelentősen megnövelik a végső villanyszámlánkat. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi „eszi” a legtöbb áramot, az lehet az első lépés a szokásaink megváltoztatása felé, és hozzájárulhatunk az áram- és pénzmegtakarításhoz.

Annak érdekében, hogy a háztartási költségvetést a lehető legkedvezőbbre „szorítsuk”, mindenféle megtakarítási lehetőséget keresünk. Mire kell figyelni

Ezek a készülékek „fogyasztják” a legtöbb áramot otthonunkban

A weboldal egy négytagú család példáján végzett tanulmányt, amely a G11-es tarifájú háztartási készülékeket használja. Az eredmények azt mutatták, hogy ebben az esetben a legnagyobb villamosenergia-fogyasztást egy elektromos tűzhely biztosította, amelyet egy indukciós főzőlap és egy villanybojler követett. Az alábbiakban az Enerad.co.uk szerint a legnagyobb áramfogyasztók szégyenfoltját kiérdemlő készülékek rangsorát és éves fogyasztási költségeiket mutatjuk be.

A 10 legtöbb áramot fogyasztó készülék  rangsora szerint:

  1. Elektromos tűzhely – 1480 kWh/év =75,480 HUF
  2. Indukciós tűzhely – 1 168 kWh/év =59,568 HUF
  3. 120 literes villanybojler – 1 080 kWh/év = 55,080 HUF
  4. Vízforraló – 292 kWh/év = 14,892 HUF
  5. Mosogatógép – 262 kWh/év = 13,362 HUF
  6. Hűtőszekrény – 252 kWh/év = 12,312 HUF
  7. Ruhaszárító – 235 kWh/év =11,835 HUF
  8. Világítás – 210,24 kWh/év = 10,733 HUF
  9. asztali számítógép – 189 kWh/év = 9,639 HUF
  10. TV és házimozi – 177,67 kWh/év = 9,031 HUF

Hogyan takarítsunk meg áramot és fizessünk alacsonyabb számlákat?

A villanyszámlák csökkentéséhez érdemes az energiafogyasztás elemzésével kezdeni. Fektessen be egy fogyasztásmérőbe, amely segít azonosítani az otthonában lévő legnagyobb áram „falókat”. Fontos lépés a megtakarítás felé, ha a régi izzókat energiatakarékos LED-ekre cseréli. Bár a kezdeti költségek magasabbnak tűnhetnek, gyorsan észre fogja venni a különbséget a havi kiadásokban.

Az is jó gyakorlat, ha magas energiahatékonysági besorolású készülékeket használ. Új készülék vásárlásakor (pl. hűtőszekrény, mosógép, mosogatógép, TV) ellenőrizze a címkéket, és válassza az A++ vagy A+++ jelzésű készülékeket.

Ne feledkezzen meg a jó napi szokásokról sem. Kapcsolja le a villanyt azokban a helyiségekben, amelyeket éppen elhagyni készül. Töltse tele a mosogatógépet és a mosógépet, mielőtt arra gondolna, hogy elengedje a majdnem üres készüléket „mosogatni”. Kerülje, hogy hűtetlen ételeket tegyen a hűtőszekrénybe, hogy ne fokozza annak lehűlését. Kapcsoljon ki minden készüléket, amikor befejezte a munkát, és ne hagyja őket üresjáratban, hogy elkerülje a felesleges áramfogyasztást.

Hirdetés

1. Gyakrabban mossa a függönyöket
És más lakástextíliák: kanapé párnahuzatok, terítők, ágytakarók – ezeken is sok por gyűlik össze. Ha van redőnye vagy rolója, akkor ezekre is érdemes odafigyelni: porolja le vagy porszívózza ki, és nedves ruhával törölje át őket.

2. Ne feledje a mennyezetet
A finom szennyeződések ezeken is felhalmozódnak, majd a polcokon, szőnyegeken és az ablakpárkányokon megülnek. Kéthetente egyszer porszívózza ki vagy nedves felmosóval törölje fel a mennyezetet, ha a padlóburkolat megengedi, és kevesebb lesz a por.

3. Gondoskodjon a háziállatokról
A bundájuk rengeteg port és apró törmeléket gyűjt össze, és mindez végül a házban repül. Ezért fontos, hogy rendszeresen fésüld meg a háziállatodat, és fürdetd meg őket olyan gyakran, ahogy az állatorvosok javasolják.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Mit kell megjegyezni az égett serpenyő tisztításakor
Próbáld meg minél hamarabb elkezdeni az edények mosogatását. Minél tovább halogatja a műveletet, annál nehezebb lesz megszabadulni az odaégett ételmaradéktól. Ha valamilyen oknál fogva nem tudja azonnal elvégezni, töltse fel a serpenyőt vízzel. Vegye figyelembe, hogy forró zománcozott edénybe csak forró folyadékot szabad önteni, különben a bevonat a hőmérsékletkülönbség miatt megrepedhet.
Vegye figyelembe annak az anyagnak a tulajdonságait, amelyből a serpenyő készült. Az öntöttvas főzőedények például bármilyen eszközzel tisztíthatók, beleértve a keményfém szivacsokat is. Más típusok esetében kíméletesebb tisztítási módszereket használjon, hogy ne tegye tönkre a bevonatot.
Ha a választott módszer nem működik elsőre, ismételje meg az eljárást, vagy válasszon más terméket.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Alapvető szőnyegápolási szabályok
A makacs foltok kiszedése sokkal nehezebb, mint a szőnyeg rendszeres tisztán tartása. Ezekkel a tippekkel szőnyegét kiváló állapotban tarthatja.

Hetente egyszer vagy kétszer tisztítsa meg a szőnyeget porszívóval a portól. Ez különösen igaz a nemrég vásárolt termékekre – eleinte extra szöszök jönnek ki. Ez szinte minden szőnyeggel előfordul, ezért ne ijedjen meg.
Havonta egyszer tisztítsa meg a szőnyeget porszívóval a hátsó oldalról.
Ha lehetséges, csak száraz tisztítással tisztítsa. A szőnyegek általában félnek a nedvességtől, és sokáig tart megszáradni. Ha nedves szőnyeget hagy a padlón, kellemetlen szagot vagy akár penészt is kaphat. A nedvesség károsítja a parkettát és a laminált padlót is.
Ha a szőnyeg nagyon nedves lesz a tisztítás során, távolítsa el tőle az összes bútort, jól törölje le papír- vagy pamutszőnyeggel, és hagyja huzatban megszáradni. Hideg időben hajszárítóval is megszáríthatja a bevonatot, de ne vigye a készüléket túl közel a felülethez.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

1. Válogassa szét a papírpostát
Ne halmozza a leveleit, hanem azonnal válogassa szét. Dobd ki a reklámleveleket, a számlákat és más fontos papírokat tedd külön mappába.

2. Étkezés után azonnal mosd el a tányérokat
Tekintsd ezt az ebéd vagy vacsora utolsó szakaszának. Ha azonnal elmosod a tányérokat, vagy beteszed őket a mosogatógépbe, időt takarítasz meg. Az ételmaradékoknak még nem lesz idejük megszáradni, és könnyebb lesz megtisztítani őket. A konyha pedig egész nap tiszta lesz.

3. Ágyazzon meg
Az ágy a hálószoba központja. Ha be van vetve, az az egész szoba hangulatára kihat. Ha pedig bevetetlenül marad, a körülötte lévő tér rendetlenné válik. A hálószoba takarításának első lépése tehát az ágy megvetése. És az első lépés a rendezett élethez az, hogy minden reggel megteszed.

4. Ne hagyj dolgokat a konyhaasztalon
A rendetlenség rendetlenséget vonz. Ha mindent a konyhaasztalra halmozol, az gyorsan a káosz látszatát kelti. A tiszta asztal nyugodt és rendezett hangulatot kölcsönöz. Arra is ösztönöz, hogy rendeltetésszerűen használd.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Tiszta a szabályok szerint
A takarítás alapszabálya: haladj fentről lefelé. Ezt a szabályt mindig be kell tartanod. Akármilyen gondosan szeded is fel a morzsákat az asztalról, azok akkor is a padlón végzik. Még a különböző felületek nedves felmosását is el kell végezni, mielőtt a padlót tisztítani kezded.

Egy másik fontos szempont, hogy a lehető leghatékonyabb útvonalat dolgozza ki. Próbálja meg minden alkalommal követni, hogy ne hagyjon ki semmit, és ne kelljen újra visszamennie a kihagyott területekre.

A tűzhelyet tisztítsa meg utoljára
A konyhában a legpiszkosabb felület általában a főzőlap. Ahogy elkezdi a konyhai takarítást, vigyen fel tisztítószert a főzőlapra, és hagyja rajta néhány percig. Ez idő alatt kezdje el törölgetni a főzőlaptól jobbra lévő felületet, és haladjon az óramutató járásával megegyező irányban a konyhában. Az ellenkező irányba is haladhatsz – ez nem szigorú szabály. 🙂 A lényeg, hogy így elkerülheted a felesleges kirándulásokat a mosogatóhoz, hogy kiöblítsd a ruhát.

Amikor végre újra a főzőlaphoz érsz, még az erősebb szennyeződéseket is könnyű lesz eltávolítani. Különösen, ha nem hanyagolod el a speciális tűzhelytisztító szereket: ezek agresszívebbek, mint a hagyományos mosószerek, és jobban eltávolítják a szennyeződéseket. Ugyanakkor a csiszoló részecskék hiányának köszönhetően a tűzhelytisztító nem károsítja a felületet, ellentétben a szódabikarbónát tartalmazó tisztítószerekkel. Mindenképpen viseljen gumikesztyűt, hogy megvédje bőrét a koncentrált összetevőktől.

Oldalak: 1 2

Hirdetés